Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

19.01.2016 | Аналитика, Избранное

Мінімальна заробітна плата: Україна та ЄС

Мінімальна заробітна плата: Україна та ЄС

Основним мотивом, який спонукав і спонукає українців до інтеграції у Європейське співтовариство є намагання покращити своє життя, насамперед у економічному сенсі.

Показник мінімальної заробітної плати є одним із найголовніших видів соціальних гарантій, які діють у світі.

Відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці №131, прийнятої у 1970 році (ратифікована Україною у 2005 році), кожний член МОП, який ратифікує цю Конвенцію, зобов’язується створити систему встановлення мінімальної заробітної плати, яка охоплювала б усі групи найманих працівників.

У статті 3 Конвенції зазначено, що під час визначення рівня мінімальної заробітної плати потрібно враховувати як потреби працівників та їхніх сімей, так і економічні фактори.

На сьогодні інститут мінімальної заробітної плати існує як в Україні, так і у переважній більшості країн ЄС (виняток складають Австрія, Данія, Італія, Кіпр, Швеція та Фінляндія1).

zp1

На сьогодні, серед країн Євросоюзу найвищий рівень мінімальної заробітної плати – 1923 євро на місяць встановлений у Люксембурзі. Ще 6 країн ЄС мають середньомісячну мінімальну зарплату у межах 1,5 тис. євро (Великобританія, Нідерланди, Бельгія, Німеччина, Ірландія, Франція).

Разом з тим, рівень мінімальної зарплати у країнах, які нещодавно приєдналися до ЄС, є значно нижчим: від 418 євро на місяць у Польщі до 194 євро у Болгарії.

Україна за рівнем мінімальної заробітної плати у рази відстає від найбідніших країн ЄС. Так, у грудні 2015 року в еквіваленті євро вона становила 57 євро на місяць, а вже в січні ц. р., за рахунок девальвації гривні, скоротилася до 52 євро.

zp2

Наприкінці 2015 року показник мінімальної зарплати в Україні, у перерахунку на євро, знаходився на рівні 2000 року, а порівняно з 2005 та 2010 роками вона знизилася на 20% та 32% відповідно.

У Євросоюзі за останні 10 років спостерігалося підвищення розміру мінімальних заробітних плат, щоправда у розрізі країн воно було нерівномірним. Найбільшого зростання зазнали мінімальні зарплати у країнах, які стали членами ЄС після 2000 року. Зокрема, у Латвії за період 2005-2015 років мінімальна зарплата потроїлася. У Литві, Словаччині, Естонії, Болгарії, Румунії цей показник зріс більш ніж удвічі.

zp3

Зрозуміло, що розмір мінімальної заробітної плати прямопропорційно пов’язаний з рівнем розвитку економіки країни. Так, наприклад у Ірландії, де середньомісячна мінімальна заробітна плата одна з найвищих у ЄС,  ВВП на одну особу у 2014 році2 станови 40 200 євро. У той же час у Болгарії, яка на сьогодні серед країн ЄС має найнижчу мінімальну зарплату, ВВП у розрахунку на особу становив 5 800 євро.

В Україні цей показник у 2014 році становив 2320 євро. Тобто, для того щоб мати економічну можливість встановити мінімальну заробітну плату на рівні Болгарії, нам необхідно наростити ВВП принаймні у 2,5 рази.

zp4

1у Фінляндії, Норвегії, Італії, Німеччині, Данії, Австрії, Швеції не існує законів про мінімальну зарплату. Тут традиційно укладають колективні угоди між зацікавленими сторонами.

2 використані дані за 2014 рік, оскільки інформація щодо рівня ВВП за 2015 рік під час підготовки матеріалів ще не була оприлюднена

468 ad

3 Коммент.

  1. Я вижу несколько путей выхода из сложившайся ситуации : один из них это развитие и поддержка малого и среднего бизнеса, поддержка it предпринимателей -то чем занимается Дмитрий (iHUB) но цена 1800 грн это уже больше чем минимальная заработная плата (52евро) единственным решением является создание инвестиционного моста то чем занимаются ребята из theprofinders.com для самостоятельного привлечения инвестиций из Европпы и Америки. Украине НУЖЕНЫ ВЛИВАНИЯ ЧАСТНОГО инвестиционного капитал для преодоления безработицы и увеличения привлекательности инвестиционного климата страны.

  2. беда Украину разворовали ..

  3. Я вижу несколько путей выхода из сложившайся ситуации : один из них это развитие и поддержка малого и среднего бизнеса, поддержка it предпринимателей -то чем занимается Дмитрий (iHUB) но цена 1800 грн это уже больше чем минимальная заработная плата (52евро) единственным решением является создание инвестиционного моста то чем занимаются ребята из theprofinders.com для самостоятельного привлечения инвестиций из Европпы и Америки. Украине НУЖЕНЫ ВАЖНЫ ВЛИВАНИЯ ЧАСТНОГО инвестиционного капитал для преодоления безработицы и увеличения привлекательности инвестиционного климата страны.

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


3 + = четыре

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>